Rozszerzone pory – sposoby pielęgnacji

Występują głównie w strefie T czyli na czole, nosie oraz brodzie i są typowe dla skóry tłustej. Rozszerzone pory to zjawisko związane m.in. z pozbywaniem się toksyn. Do ich powstawania przyczyniają się także nadprodukcja sebum czy nieodpowiednie oczyszczanie i pielęgnacja twarzy.

Przyczyny powstawania

To naturalne, że skóra zbudowana jest z porów. Dzięki nim możliwe jest wydzielanie toksyn i odprowadzanie łoju. Dodatkowo są ujściem dla włosków. Natomiast rozszerzone pory pojawiają się wtedy, gdy wypełnione są sebum czy resztkami naskórka. Zatkane pory przyczyniają się do powstawania zaskórników, potocznie nazywanych wągrami i mających postać czarnych kropek.

Na rozszerzone pory mogą wpływać: nieodpowiednia pielęgnacja twarzy, stres, zła dieta, zaburzenia hormonalne, zanieczyszczenie środowiska, nadmierna ekspozycja na słońce, warunki atmosferyczne (wysokie temperatury i duża wilgotność).

Występowanie rozszerzonych porów może mieć też podłoże genetyczne.

Kompleksowo, ale z głową

W zwalczaniu zaskórników kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Odpowiednia tzn. dobrana do potrzeb skóry. Nadmiernie wysuszający żel do mycia twarzy może mieć skutek odwrotny do zamierzonego – podrażnić lub wysuszyć tłustą cerę, która w takim przypadku reaguje jeszcze większą produkcją sebum. Podobny efekt może być w przypadku produktów matujących takich jak na przykład kremy.

Ważne, aby zwracać uwagę na przeznaczenie kosmetyków i ich skład. A kiedy już produkt trafi w Twoje ręce, pamiętaj o pielęgnacji kompleksowej czyli krok po kroku.

Pamiętaj jednak, aby nie dopuścić do przesuszenia. W przypadku skóry tłustej śmiało możesz stosować kremy do twarzy.

Exit mobile version