fbpx

Rozszerzone pory – sposoby pielęgnacji

Występują głównie w strefie T czyli na czole, nosie oraz brodzie i są typowe dla skóry tłustej. Rozszerzone pory to zjawisko związane m.in. z pozbywaniem się toksyn. Do ich powstawania przyczyniają się także nadprodukcja sebum czy nieodpowiednie oczyszczanie i pielęgnacja twarzy.

Przyczyny powstawania

To naturalne, że skóra zbudowana jest z porów. Dzięki nim możliwe jest wydzielanie toksyn i odprowadzanie łoju. Dodatkowo są ujściem dla włosków. Natomiast rozszerzone pory pojawiają się wtedy, gdy wypełnione są sebum czy resztkami naskórka. Zatkane pory przyczyniają się do powstawania zaskórników, potocznie nazywanych wągrami i mających postać czarnych kropek.

Na rozszerzone pory mogą wpływać: nieodpowiednia pielęgnacja twarzy, stres, zła dieta, zaburzenia hormonalne, zanieczyszczenie środowiska, nadmierna ekspozycja na słońce, warunki atmosferyczne (wysokie temperatury i duża wilgotność).

Występowanie rozszerzonych porów może mieć też podłoże genetyczne.

Kompleksowo, ale z głową

W zwalczaniu zaskórników kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Odpowiednia tzn. dobrana do potrzeb skóry. Nadmiernie wysuszający żel do mycia twarzy może mieć skutek odwrotny do zamierzonego – podrażnić lub wysuszyć tłustą cerę, która w takim przypadku reaguje jeszcze większą produkcją sebum. Podobny efekt może być w przypadku produktów matujących takich jak na przykład kremy.

Ważne, aby zwracać uwagę na przeznaczenie kosmetyków i ich skład. A kiedy już produkt trafi w Twoje ręce, pamiętaj o pielęgnacji kompleksowej czyli krok po kroku.

  • Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry, dzięki któremu pozbędziesz się makijażu, nagromadzonych na twarzy zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Staranne oczyszczanie blokuje bakteriom drogę do rozwoju. Użyj do tego olejku do demakijażu lub dwufazowego płynu micelarnego – produktu o lekkiej, ale skutecznej formule. Za jego funkcjonalność odpowiadają inteligentne cząsteczki zwane micelami, które przyczyniają się do dokładnego usuwania pozostałości kosmetyków kolorowych, łoju oraz innych zanieczyszczeń. Takie oczyszczanie pozostawi skórę czystą i przygotuje ją do dalszych zabiegów.
  • Do cery trądzikowej i z niedoskonałościami polecamy delikatny żel do mycia twarzy z aktywnymi ekstraktami z bazylii, kasztanowca, alg morskich oraz rozmarynu.
  • Nie zapominaj o złuszczaniu naskórka. Peeling usuwa martwy naskórek, oczyszcza pory z zanieczyszczeń i świetnie wygładza.
  • Postaw na naturalną glinkę. W przypadku zaskórników dobrze sprawdzi się glinka zielona, która ma 100% składników pochodzenia naturalnego. Zawiera ponad 20 rożnych soli mineralnych w tym: krzem, magnez, fosfor, potas, cynk i kobalt. Doskonale absorbuje nadmiar sebum, matuje, reguluje pracę gruczołów łojowych, działa ściągająco i regenerująco.
  • Wisienką na torcie jest tonizowanie. To skuteczna metoda na szybkie odświeżenie skóry, jeszcze dokładniejsze oczyszczenie oraz przywrócenie jej właściwego poziomu pH. W przypadku cery tłustej i trądzikowej polecamy wegański hydrolat rozmarynowy.

Pamiętaj jednak, aby nie dopuścić do przesuszenia. W przypadku skóry tłustej śmiało możesz stosować kremy do twarzy.

Wróć na górę