fbpx

Potrzeby cery trądzikowej

Zaskórniki, guzki i cysty to jedne ze zmian na skórze charakterystyczne dla trądziku, który może występować niezależnie od płci oraz wieku. Niedoskonałości pojawiają się w wyniku działania różnych czynników: zaburzeń hormonalnych, stresu, antykoncepcji, nieodpowiedniej diety, braku higieny i/lub złej pielęgnacji.

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba skóry. Powstaje w wyniku nadmiernej produkcji sebum. Same objawy trądziku są różne. Różna też jest ich intensywność. Niedoskonałości występują na twarzy, plecach, szyi, dekolcie a także ramionach oraz klatce piersiowej. Stan zapalny najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, ale zmagają się z nim również dorośli. Może wystąpić także u niemowląt oraz dzieci.

Charakterystyka trądziku

Podstawowy podział obejmuje trądzik niezapalny i zapalny. Ten pierwszy typ charakteryzuje się występowaniem zaskórników. Nie są bolesne i nie powodują obrzęku. Najczęściej pojawiają się na nosie, policzkach i czole. Zaskórniki dzielimy na:

  • otwarte czyli zwane potocznie wągrami. Mają postać czarnych kropek;
  • zamknięte – są białe lub żółte i przypominają grudki oraz krosty.

Trądzik zapalny to zmiany na skórze, które często są zaczerwienione, opuchnięte a do tego bolesne. Powstają w momencie przerwania ścianki mieszka włosowego. Wtedy to mogą pojawić się:

  • grudki, które są czerwone i niekiedy swędzą. Występują często u osób młodych w okresie dojrzewania (między 12. a 18. rokiem życia);
  • krosty – wypełnione ropą wykwity na skórze, wokół których pojawia się zaczerwienienie. Ich średnica zazwyczaj wynosi 1 cm;
  • guzki, które są mocno zaczerwienione, twarde i opuchnięte. Znajdują się głęboko pod powierzchnią skóry. Mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy;
  • cysty to inaczej trądzik torbielowaty. Są jeszcze głębiej zakorzenione pod powierzchnią skóry niż guzki. Powstają w wyniku zmian hormonalnych. Są duże, opuchnięte a do tego bolą przy dotyku. Mogą pozostawiać po sobie ślad w postaci blizn czy przebarwień.

Nic nie dzieje się bez PRZYCZYNY

U każdego trądzik to indywidualna sprawa. Na nadprodukcję sebum wpływają m.in. zmiany hormonalne czyli zbyt niski lub za wysoki poziom poszczególnych hormonów. Trądzik hormonalny występuje głównie u osób dorosłych, zwłaszcza kobiet.

Kolejny winowajca – stres, który potrafi zachwiać gospodarką hormonalną. Podwyższony kortyzol, wysoka prolaktyna, problemy z tarczycą to jedne z wielu przyczyn trądziku.

Na nadprodukcję sebum wpływa też nieodpowiednia dieta. W przypadku tendencji do pojawiania się trądziku warto unikać żywności wysokoprzetworzonej. Słodycze, słone przekąski, fast foody i słodkie napoje zawierają spore ilości cukru, soli, tłuszczów, barwników, konserwantów, emulgatorów oraz wzmacniaczy smaku i zapachu. Zamiast nich lepiej postawić na lekką, nieprzetworzoną żywność czyli m.in. świeże warzywa oraz owoce. Na trądzik warto jeść też ryby, owoce morza, jaja i razowe pieczywo. Istotne jest również regularne picie odpowiedniej ilości wody.

Oczyszczanie przede wszystkim

Niedoskonałości mogą powstawać też w wyniku używania nieodpowiednich produktów do makijażu oraz pielęgnacji. Cera trądzikowa wymaga regularnego oczyszczania, a kluczowe w nim są dobrane do indywidualnych potrzeb kosmetyki. Istotne jest codzienne mycie twarzy, bo dzięki niemu skóra oczyszczana jest z nadmiaru sebum oraz bakterii i zanieczyszczeń, które się na niej osadziły. Żel przeznaczony do skóry z niedoskonałościami warto stosować rano i wieczorem. Oczyszczający tonik z niskim pH chroni skórę przed nadmiernym rozwojem bakterii oraz pogarszaniem się stanu cery.

Uzupełnieniem będzie maska do twarzy. Ta na bazie zielonej glinki oczyszcza, wygładza i działa ściągająco – jest świetna dla skóry tłustej oraz trądzikowej. Z kolei maska z glinką różową polecana jest osobom z trądzikiem różowatym.  

Zapytacie: a co z kremem? Wbrew pozorom wcale nie powinien iść w odstawkę! Lekka formuła dostarcza bowiem odpowiednie składniki aktywne. Dodatkowo krem z roślinnymi ekstraktami nie pozostawia uczucia tłustości. Natomiast zawartość kaolinu, wchłaniając nadmiar sebum, delikatnie matuje.

Wróć na górę