Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się już ok. 25. roku życia. Jednak wbrew pozorom zmiany na twarzy nie są skutkiem tykającego zegara biologicznego. Na to, jak szybko zmarszczki się pojawią i jak bardzo będą intensywne, wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do tych pierwszych należą m.in. częsta i długotrwała ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie środowiska a także palenie papierosów. Czynnikami wewnętrznymi są m.in. zaburzenia gospodarki hormonalnej i złe nawyki żywieniowe (dieta uboga w witaminy, zbyt częste spożywanie cukru). Na proces starzenia się skóry wpływają także czynniki genetyczne.
Najpierw przyczyna, potem skutek – co powoduje starzenie się skóry?
Ze starzeniem się skóry kojarzą się głównie zmarszczki. Te pojawiają się na twarzy (zwłaszcza przy kącikach oczu i ust), szyi oraz dekolcie. To jednak nie jedyna zmiana. Kiedy skóra się starzeje, zaczynają występować na niej przebarwienia. Traci ona też jędrność i elastyczność. Mniejsze napięcie skóry spowodowane jest rozpadem lub zanikiem włókien kolagenowych. A utrata jędrności może oznaczać odwodnienie. W efekcie pojawiają się suchość i większa wrażliwość. Dodatkowo naskórek jest coraz bardziej cieńszy i w związku z tym bardziej podatny na działanie czynników ze świata zewnętrznego.
Nie ma jednego czynnika, który wpływa na pojawianie się zmian na twarzy. Warto jednak zwrócić uwagę na przyzwyczajenia, nawyki i środowisko, w którym na co dzień przebywamy. Starzenie skóry przyspiesza m.in. cukier. Spożywany często i w nadmiarze osłabia kolagen – białko wpływające na elastyczność skóry. Dieta uboga w witaminy (m.in. A, E, witaminy z grupy B i inne) również nie jest sprzymierzeńcem gładkiej i jędrnej cery.
Negatywny wpływ ma też promieniowanie UV (zarówno naturalne, jak i sztuczne – korzystanie z solarium). Szczególnie nadmierna i częsta ekspozycja na słońce sprzyja powstawaniu wolnych rodników, sprawia, że skóra traci sprężystość, zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień a także powstania zmian nowotworowych.
Na kondycję cery oddziałuje również palenie papierosów. To kolejny sprzymierzeniec zmarszczek, przebarwień i szarego kolorytu skóry. Dym tytoniowy może spowodować pojawienie się chorób skórnych lub nasilić istniejące już ich objawy. Dotyczy to zarówno osób palących, jak i biernych palaczy.
Gospodarka hormonalna czyli czynniki wewnętrzne
Największy wpływ na skórę kobiet mają estrogeny, które odpowiadają za poziom nawilżenia i elastyczność. Kolejnym istotnym w tym temacie hormonem jest progesteron. Jego zbyt niski poziom powoduje suchość i wiotkość skóry. Na stan cery wpływają również androgeny, które odpowiadają za grubość naskórka. Także niedobór hormonu wzrostu sprawia, że skóra przedwcześnie się starzeje. Zarówno w przypadku żeńskich, jak i męskich hormonów płciowych ich poziom wraz z wiekiem jest coraz niższy. To z kolei zmniejsza ilość produkowanego przez gruczoły łoju i w efekcie osłabia funkcje ochronne skóry.
Należy podkreślić, że szybciej starzeje się cera sucha, która ze względu na cieńszą warstwę ochronną jest bardziej wrażliwa oraz narażona na podrażnienia i działanie czynników zewnętrznych. Cera trądzikowa i cera tłusta charakteryzują się grubszą, odporniejszą warstwą hydrolipidową.
Zachowaj młodość przez długi czas
Starzenie się skóry jest nieuchronne – to fakt. Widoczne zmiany można jednak spowolnić. W kwestii pielęgnacji polecamy produkty z witaminą C, która wpływa na syntezę kolagenu i dodaje skórze blasku. Istotne jest, aby po aplikacji serum i kremów z tym właśnie składnikiem unikać opalania i stosować kremy z filtrem UV.
Warto postawić także na produkty z retinolem, który zwiększa produkcję włókien kolagenowych i rozjaśnia przebarwienia. Stosowany pod oczy rozświetla skórę i ogranicza utratę wody z naskórka.
Procesowi starzenia przeciwdziała też kwas hialuronowy, nie bez powodu zwany eliksirem młodości. Świetnie poprawia elastyczność skóry.

Z kolei koenzym Q10 hamuje aktywność wolnych rodników, pobudza metabolizm i regenerację komórek oraz spowalnia powstawanie zmarszczek. Do tego chroni przed niedotlenieniem komórek i zwiększa zdolności obronne naskórka.
Na liście produktów „anti-age” znajdują się też te ze złotem koloidalnym, którego cząsteczki stymulują syntezę kolagenu i elastyny, spowalniając proces wiotczenia skóry.

A co z komórkami macierzystymi? One silnie regenerują skórę, wspomagają naprawę DNA, chronią przed wolnymi rodnikami, szkodliwym promieniowaniem UV oraz stresem antyoksydacyjnym. Sprawiają, że skóra jest bardziej jędrna, sprężysta i elastyczna.
Oprócz pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry warto zmienić styl życia. Dieta bogata w warzywa, owoce, ryby i chude mięso, picie odpowiedniej ilości wody, a nawet rezygnacja z palenia papierosów to droga do tego, aby jak najdłużej cieszyć się piękną, młodą cerą.