Prosta definicja glinki brzmi: produkt w 100% naturalny, przeznaczony do intensywnej pielęgnacji. Jednak w przypadku cery suchej, trądzikowej i z niedoskonałościami glinki są czymś więcej niż dodatkowym krokiem w oczyszczaniu twarzy. Zawierają potrzebne makro- i mikroelementy w łatwo przyswajalnej formie: krzem, wapń, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź, selen i nie tylko. Jesteś ciekawy, jak działają? Poznaj to naturalne bogactwo minerałów.
Rodzaje glinek i ich przeznaczenie
Glinki różnią się właściwościami i kolorem. Związane jest to z zawartością poszczególnych minerałów. Każda glinka ma inne zadanie i inaczej działa.
Jedną z najbardziej delikatnych glinek jest glinka biała kaolinowa. Zawiera m.in. krzem, wapń, żelazo, magnez i potas. Krzem odpowiada za syntezę kolagenu, dzięki czemu poprawia elastyczność skóry. Wapń regeneruje, łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Żelazo chroni przed wolnymi rodnikami, magnez dodaje skórze blasku a potas odpowiada za prawidłowe napięcie mięśni. Glinka biała nie tylko odświeża skórę, ale działa też kojąco na podrażnienia i stany zapalne. Oprócz tego zwęża pory i usuwa martwy naskórek, dlatego świetna będzie dla cery suchej, wrażliwej, delikatnej.
Glinka czerwona bogata jest w tlenek żelaza. Przeznaczona jest do skóry tłustej, mieszanej i z problemami naczynkowymi. Polecana też osobom zmagającym się z trądzikiem różowatym. Dlaczego? Oprócz tego, że, tak jak pozostałe glinki – oczyszcza skórę, to również dokładnie usuwa nadmiar sebum. Zapobiega także pękaniu drobnych naczyń krwionośnych i uszczelnia je.
Łagodniejszą odmianę glinki czerwonej stanowi glinka żółta. W delikatny sposób oczyszcza i odżywia skórę. Polecana do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, szczególnie cery zmęczonej i ziemistej. Dzięki zawartości m.in. tlenków żelaza oraz krzemu remineralizuje, reguluje wytwarzanie sebum i przywraca równowagę lipidową.
Do cery trądzikowej, tłustej, ze skłonnością do powstawania zaskórników dedykowana jest glinka zielona. Zawiera ponad 20 rożnych soli mineralnych w tym: krzemu, magnezu, wapnia, fosforu, sodu, potasu, cynku i kobaltu. Glinka zielona ma silne właściwości oczyszczające. Dodatkowo łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie i absorbuje nadmiar sebum. Reguluje też pracę gruczołów łojowych, ściąga i matuje.
Sposób na idealną maskę
Wystarczy kilka prostych kroków, aby w domowym zaciszu przygotować oczyszczającą maskę z glinki:
- Wymieszaj łyżkę stołową glinki z 3 łyżkami letniej wody. Użyj do tego małej miski, abyś mógł swobodnie połączyć składniki.
- Mieszaj, aż otrzymasz gęstą pastę. Ważne, aby konsystencja była gładka, bez grudek.
- Nanieś masę na oczyszczoną twarz. Możesz wykorzystać do tego pędzel lub szpatułkę.
- Pozostaw na 20-25 minut, a następnie zmyj letnią wodą.
Ważne, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia glinki. Masa szybko zastyga, tworząc przy tym twardą skorupę. Glinkę możesz wykorzystać nie tylko do twarzy. Sprawdzi się także w pielęgnacji włosów i ciała!