Jest pochodną witaminy A. To składnik aktywny, który wyrównuje koloryt skóry, poprawia drobne zmarszczki, stymuluje komórki do odnowy. Retinol – pogromca niedoskonałości, lubiący zwłaszcza skórę dojrzałą, cienką i delikatną. Jak i kiedy go stosować? Czy może podrażniać? Na co zwracać uwagę przy pielęgnacji? O tym poniżej.
Czym jest retinol?
Wchodzi w skład retinoidów czyli rodziny pochodnych witaminy A. Jest jednym ze składników anti-aging. Wygładza zmarszczki i redukuje niedoskonałości, w tym rozszerzone pory. Dodatkowo poprawia nierówny koloryt skóry. Hamuje proces jej starzenia się, sprawiając, że staje się wygładzona i bardziej elastyczna.
Składnik nie dla każdego
Retinol ze względu na swoje działanie przeznaczony jest do skóry dojrzałej, skłonnej do przedwczesnego starzenia, z drobnymi zmarszczkami, cienkiej, wrażliwej i z przebarwieniami. Powinny go unikać natomiast kobiety w ciąży i karmiące.
Złuszczenie, ujędrnienie, odnowa
Retinol wpływa na produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, dzięki czemu ujędrnia skórę. Wspiera procesy regeneracyjne, sprawiając, że staje się ona elastyczna i promienna. Przyspiesza proces tworzenia się nowych komórek. To powoduje, że zmarszczki są mniej widoczne, a pojawianie się nowych jest spowolnione. Z właściwości anti-aging wynika też zdolność do neutralizacji wolnych rodników.
Oprócz tego retinol reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza pory, więc sprawdzi się w przypadku cery tłustej i z niedoskonałościami.
Kiedy zacząć stosować?
Skóra zaczyna starzeć się już ok. 25. roku życia – wtedy na twarzy mogą pojawić się pierwsze zmarszczki, z czasem następuje utrata jędrności i gęstości. Wynika to m.in. z mniejszej ilości kolagenu w skórze. Warto zaznaczyć, że proces ten może przebiegać szybciej u osób z cienką, suchą skórą.
Kosmetyki z retinolem można zacząć stosować w wieku ok. 25-30 lat, zwłaszcza jeśli na twarzy widoczne są pierwsze zmarszczki mimiczne i oznaki zmęczenia.
Pielęgnacja z retinolem
Retinol jest substancją fotouczulającą. W związku z tym kosmetyki z jego zawartością najlepiej nakładać na noc (rano natomiast stosuj krem z filtrem). Kontakt ze słońcem mógłby doprowadzić do przebarwień.
Krem pod oczy, kremowe serum czy serum olejowe? Nie wiesz, co wybrać? Podpowiadamy!
Krem pod oczy to połączenie aktywnego enzymu z mocą peptydów z ryżu i soi. Służy do walki z widocznymi oznakami przedwczesnego starzenia i zmęczenia – cieniami, obrzękami oraz drobnymi zmarszczkami mimicznymi. Ogranicza utratę wody z naskórka, opóźniając procesy starzenia. Zawarte w kremie minerały dodatkowo zmniejszają widoczność niedoskonałości, rozświetlają okolice oczu. To ponad 83% składników pochodzenia naturalnego. Po oczyszczeniu twarzy wmasuj delikatnie krem w skórę wokół oczu. Na koniec wklep opuszkami palców.
Kremowe serum to aksamitna, emulsyjna formuła z woskiem pszczelim i olejem avocado. Zawiera też aktywne ekstrakty roślinne z aceroli i granatu oraz kofeinę, które kompleksowo pielęgnują, chronią oraz przywracają twarzy naturalny blask i witalność. Proteiny owsa intensywnie odżywiają skórę cienką i delikatną. Serum ma ponad 94% składników pochodzenia naturalnego. Stosuj go wieczorem na oczyszczoną twarz.
Wegańskie olejowe serum to płynna konsystencja o bardzo delikatnym zapachu. Stanowi formułę na bazie naturalnego oleju ze słodkich migdałów, estrów jojoby z dodatkiem retinolu (wit. A) oraz witamin E i C. Ma ponad 99% składników pochodzenia naturalnego. Serum stosuj na dokładnie oczyszczoną twarz i szyję. Nakładaj go wieczorem co 2-3 dzień. Kilka kropel wmasuj w skórę i poczekaj, aż się wchłoną. Potem nałóż krem – wtedy składniki mają szansę lepiej działać.